11. Květen

Světový den povědomí o egu

Každý ho máme. Někdo malé, někdo velké, někdo nezdravě nízké a někdo nezdravě vysoké. Řeč je o egu. Je možné, že mnozí stále nemají povědomí o tom, co to ego vlastně je. Proč někoho označují ostatní za egoistu? Poprvé se den povědomí o egu začal slavit v roce 2018 s cílem pomoci těm, kteří jsou až příliš velcí egoisté. V současném a populárním světě je ego označením pro stránku osobnosti člověka, která ho nutí být vždy lepší než ostatní, mít nad ostatními navrch nebo mít pokaždé pravdu. Egoista by byl nejraději pořád pomyslné číslo jedna a líbilo by se mu, kdyby ho ostatní uctívali. Tito lidé se rádi obklopují hezkými a drahými věcmi, a pokud má někdo něco lepšího nebo je nedej bože hezčí/chytřejší/jiným způsobem lepší – začnou ho pomlouvat a před ostatními srážet. Pokud se ovšem podíváme na ego z psychologického hlediska, tak jde jen o jakousi masku. Sigmund Freud popsal ego jako jeden aspekt naší psyché či duše.

Ať už se na ego díváme, z jakého pohledu chceme, egoisty nemá nikdo moc v lásce. Zkuste se proto zamyslet, zda i vy neusilujete až příliš o to, „být nejlepší“.

Ego je váš nepřítel : jak zkrotit přebujelé já a prosadit se – Ryan Holiday

Kniha rozebírá ego, které je opravdovým nepřítelem všeho, co chce člověk dokázat. Pokouší se u čtenáře potlačit zlozvyky plynoucí z ega, než jej svedou na štěstí. Člověk má často tendence zveličovat své schopnosti, poté zažívá o to těžší a bolestivější pády.