27. Červen

Světový den rybářství

„Chceš-li být šťasten hodinu, tak se opij. Chceš-li být šťasten tři dny, tak se ožeň. Chceš-li být šťasten celý život, staň se rybářem.“ – Ota Pavel

Světový den rybářství je celosvětovým dnem, jedním z mnoha, které zaštiťuje Organizace spojených národů. V naší zemi je Světový den rybářství ovšem velmi málo známý, i přesto, že se ve světě tento svátek slaví od roku 1985. Na jeho podporu a na podporu této volnočasové a profesionální aktivity se konají ve spoustě zemích odborné programy, konference či semináře, které mají za úkol jediné – udržet rozvoj rybolovu. Je zarážející, že v roce 2016 se v České republice nekonala ani jedna z podpůrných akcí, i přesto, že podle statistik je rybářská komunita nejpočetnější ze všech hobby i profesních komunit.

Rybářská komunita v Česku začala vznikat již na přelomu 19. a 20. století, kdy u nás začaly vznikat první rybářské spolky, které sdružovaly zájemce o sportovní rybolov. Ryby jsou důležitým stavebním kamenem zdravého stravování, doporučí vám je jistě každý výživový poradce. I tito živočichové jsou v posledních letech ale ve velkém ohrožení. Každý rok se stává, že umírá velké množství ryb kvůli suchým a teplým létům, ryby mají v rybnících málo vody a také je ve velkém loví rybožraví predátoři (například kormoráni).

Pokud chcete dnešní den oslavit, jak se patří, vezměte pruty a jděte „vypnout“ někam k vodě, pozor ale na to, abyste měli povolení! Pokud tuto možnost nemáte, udělejte si rybu například k obědu nebo večeři. Vaše tělo vám jistě poděkuje.

Můj život s rybami – Jakub Vágner

Autor této knihy je proslulý český sportovní rybář a držitel mnoha světových ocenění a rekordů z oblasti rybolovu. Pro splnění svého snu (zmapovat největší a nejvzácnější sladkovodní ryby naší planety) procestoval všechny kontinenty svět, kromě Antarktidy. Kniha je doplněna o bohatý obrazový materiál.