12. Srpen

Světový den slonů

Sloni je největšími žijícími suchozemskými savci (dosahují hmotnosti až dvanácti tun) a jsou považováni za velice inteligentní zvířata. Díky tomu se v jejich chování můžeme setkat s projevy emocí, umí se učit, vzájemně spolupracovat, používat nástroje a mají velice dobrou paměť.

Světový den slonů vznikl na základě iniciativy Thajské nadace pro obnovu slonů a byl poprvé oslavován 12. srpna 2012. Cílem je podpořit záchranu slonů, kteří jsou v nebezpečí mimo jiné kvůli vysoké ceně slonoviny, která často překračuje dokonce cenu zlata. Tato iniciativa má velkou podporu i mezi známými osobnostmi a politiky.

Tento den se dá oslavit třeba tím, že nasdílíte na Facebook nějaký příspěvek na podporu záchrany slonů nebo zhlédnete nějaký dokument o těchto krásných zvířatech.

Mezi vybrané knihy se dnes dostal strhující příběh podle skutečné události a také jeden thriller:

Můj život se slony – Lawrence Anthony, Graham Spence 

Kniha je napsaná podle skutečné události, kdy autor Anthony Lawrence zachránil stádo nezkrotných afrických slonů tím, že je přijal do své rezervace a tam se jim pokusil porozumět. Celý tento proces vzájemného sbližování je v knize velice poutavě popsán a i díky tomu se z ní stal světový bestseller.

 

Slon – Martin Sutter

Napínavý thriller, jehož hlavním hrdinou je malý růžový slon, který ve tmě svítí. Je původně nechtěným produktem genetické laboratoře, která má za cíl si klonování zvířat nechat patentovat a získat tak slávu na poli vědy. Vývoj se však zkomplikuje a začíná spletitý a strhující příběh, ve kterém se děj přelévá z kontinentu na kontinent.