29. Září

Světový den srdce

Srdce je symbolem lásky, ale současně je i jedním z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Dvacet čtyři hodin denně neúnavně pumpuje okysličenou krev do oběhového systému a zajišťuje tak fungování všech dalších orgánů. Hodně lidí si ale neuvědomuje, že svým přístupem k životu svému srdci škodí a že i ono má jen omezenou „životnost“. Srdci škodí kouření, stres, špatná strava nebo například nedostatek pohybu.

Světová federace srdce vyhlásila v roce 2000 29. září Světovým dnem srdce s cílem propagovat zdravý životní styl, jako je například zdravá strava nebo přiměřená fyzická aktivita, a tím chránit srdce před kardiovaskulárními (srdečně-cévními) chorobami, které jsou nejčastější příčinou úmrtí v Evropě. Platí to i z celosvětového hlediska, kde nemoci srdce každoročně zabíjí 171 milionu lidí, což je víc než oběti rakoviny, AIDS a malárie. V tento den probíhají po celém světě nejrůznější osvětové akce, na kterých si lidé mohou například zdarma nechat změřit krevní tlak nebo puls.

Zkuste i vy v tento den zapřemýšlet nad svým životním stylem a určitě se najdou způsoby jak ho upravit tak, aby vašemu srdci bylo lépe.

Pokud si chcete o srdci přečíst něco netradičního, můžete sáhnout po následující knížce:

Historie srdce – Ole Martin Høystad

Kniha nepojednává o srdci jako o orgánu, ale popisuje ho z pohledu historického, tedy jaký mělo význam a vliv v různých etapách vývoje lidstva. Autor uvádí zmínky z Bible, popisuje význam srdce v rytířském středověku i jako symbolu lásky.