23. Květen

Světový den želv

„Jednoho dne se želvy naučí létat.“ – Terry Pratchett

Dnešní den oslavuje starobylé plazy – želvy. Tento den byl založen zejména proto, aby upozornil na problémy, se kterými se tito plazi potýkají a některým druhům hrozí dokonce vyhynutí. Želvy jsou známé tím, že jsou skutečně starým druhem – přežily i dinosaury! Jejich současným nepřítelem č. 1 není nikdo jiný, než člověk. Na některých místech světa už želvy vůbec nejsou, jejich situace je nejhorší v Indickém oceánu. Například v Indonésii klesla za posledních 70 let populace Karet obrovských o 91 %!

Příčinou toho, že želvy vymírají, je například to, že jim lidé berou vajíčka a prodávají je turistům. Nebo želvy loví a z jejich krunýřů dělají nejrůznější šperky a ozdoby, některé želvy bohužel končí i na talíři jako delikatesa na talířích. U želvy je velice důležité, aby se ihned po vylíhnutí z vajíčka zahrabaného v písku dostala do moře, pro což má želva přirozený instinkt a jen v moři dokáže přežít. Dalším obrovským nepřítelem želv jsou například zapomenuté rybářské sítě v oceánech, do kterých se zamotají a utopí se. Celkově nebezpečné pro všechny živočišné druhy v oceánech jsou všudypřítomné plasty. Pokud chcete, aby želvy mohly vidět i vaše děti, a to nejen v zoologických zahradách, zkuste například omezit produkci plastového odpadu.

Naše želva : naše zvířátko – Hartmut Wilke, Uwe Anders

Kniha obsahuje všechny rady pro ty, kteří si chtějí domů pořídit domácího mazlíčka v podobě želvy, ať už se jedná o zvážení druhu, který člověk chce, stravu, bydlení želvy nebo potíže, které mohou s chovem želvy nastat.