5. Červen

Světový den životního prostředí

 

„Vše v přírodě – každá květina, každý strom a každé zvíře nás může mnohému naučit.“

Eckhart Tolle

 

Dnes oslavujeme přírodu! Je totiž Světový den životního prostředí. Příroda je všude kolem nás, ale zaslouží si mnohem více pozornosti, než získává. Proto se také dnešní den oslavuje! Zkuste každý krok a každý svůj čin dnes dělat s pomyšlením na naši Zemi. Jak jí můžeme pomoci? Proto taky dnešní den slavíme již od roku 1972, kdy se ve Stockholmu konala konference svolaná Organizací spojených národů (OSN) za účelem nápravy a odvrácení hrozící ekologické krize.

I když se bohužel i dnes vyskytují lidé, kteří tvrdí, že nehrozí žádná ekologická krize a že globální oteplování se mýtus, nenechte se ošálit. Naše Země nás potřebuje! Za ty léta, co se my a naši předkové po planetě pohybujeme jsme jí udělali spoustu bolístek. Pokusme se je alespoň částečně napravit. Pojďme udělat něco dobrého, než nám to Země začne celou svou silou vracet.

Dnešní den proto oslavujte ve znaku ekologie! Myslete na ni na každém kroku! Třeba i s knihou v ruce:

 

Tajná řeč stromů aneb Jak ji dešifruje moderní věda – Erwin Thoma

Kniha nám ukazuje pohled na přírodu zase z trochu jiného hlediska. Věděli jste, že pozorování přírody, využití její moudrosti a umění pro potřeby člověka se nazývá bionika a jejím předchůdcem byl již Leonardo Da Vinci. Bionika pozoruje tajuplný svět rostlin a živočichů a pátrá po tom, co vynalezla příroda a jak to využít ve prospěch lidstva.

Jak si můžeme navzájem pomoci?

 

Smrtka – Neal Shusterman

Kniha ukazuje postapokalyptickou Zemi, kterou doslova ovládli lidé. Svět bez hladu, nemocí, válek, bídy. To vše se lidstvu povedlo.

Zvítězilo dokonce i nad smrtí. To vše zní krásně, ale jaký to má vliv na Zemi?

Kdo se má postarat o to, aby zde nebylo přelidněno?