11. Říjen

Světový den zraku

Oči jsou velice důležitým smyslovým orgánem a jistě stojí za to se o ně dobře starat. I u zraku platí, že si věcí (smyslů/lidí..) začneme pořádně vážit až v okamžiku, kdy o ně začínáme přicházet. Takže celé dny koukáme do monitorů, nenosíme sluneční brýle a schopnost vidět okolní svět vnímáme jako samozřejmost. Bohužel právě u zraku je velice často náprava jeho poškození nemožná nebo hodně omezená.

I proto vyhlásila Světová zdravotnická organizace, společně s Mezinárodní agenturou pro prevenci slepoty, Světový den zraku. Jeho smyslem je, aby si lidé připomínali důležitost prevence při ochraně svých očí. V rámci tohoto dne se po celém světě konají akce pro zvýšení povědomí o rizicích pro lidský zrak a z pořádaných sbírek se pokrývají náklady například na knihy pro nevidomé nebo na výrobu brožur a plakátů pro šíření osvěty.

V rámci oslavy tohoto dne si můžete naordinovat absolutní klid od všech obrazovek, anebo si domluvit preventivní vyšetření u svého očního lékaře.

Dnešní doporučená kniha obsahuje metody, kterými se dá zlepšit poškozený zrak:

Šance pro oči – Meir Schneider

Kniha přináší příběh člověka, který se narodil jako nevidomý, ale díky různým technikám se mu zrak zlepšil natolik, že dnes žije plnohodnotný život.