6. Leden

Tři králové

Každý zná tu legendu, kdy se mudrcové či mágové z Východu došli do Betléma poklonit Ježíši. Ačkoli jsou zde pouze pozdní zmínky, měli to být tři králové se jmény Kašpar, Melichar a Baltazar. Do Betléma je přitom měla dovést hvězda právě dnešního dne. Malé Jezulátko obdarovali zlatem, kadidlem a myrhou. Svátek je dodnes zahalen velkým tajemstvím, symbolikou a kouzlem. V České republice je dnešní den také považován za konec Vánoc a čas, kdy je záhodno odstrojit vánoční stromek. Tradicí přitom je, že od domu k domu přitom chodí na koledu malé děti převlečené za tři krále a zpívají. Následně na dveře píší křídou K+M+B s letopočtem, což však nejsou první písmena jmen mudrců, jak se mnozí mylně domnívají. Znamená Christus mansionem benedicat, tedy Kristus ať obydlí žehná. Koleda má přitom charitativní účel.

Zkraťte si dobu čekání na koledníky hezkou knihou a užijte si dozvuky Vánoc s doporučenou knihou.

Vánoční kniha: povídky a pověsti pro vánoční čas – H. Ch. Andersen, A. S. Puškin, L. N. Tolstoj, M. A. Bulgakov, O. Henry, J. London, A. Daudet, K. Čapek aj.
Vánoční kniha je souborem nejlepších pohádek a povídek právě s tématikou Vánoc, je tak určena jak dětem, tak dospělým. Můžete v ní najít povídky a pohádky klasiků, přičemž součástí jsou také krásné ilustrace. Co se začíst do té s názvem Tři králové?
 
Sněží, sněží… – John Green
Vánoce a magické číslo tři. To je to, co pojí dnešní den tříkrálový. John Green je v současné době velice populární autor, přičemž v této knize nabízí celkem tři povídky. Je to kniha právě pro Vás?