15. Duben

Založení Státního nakladatelství dětské knihy (dnes Albatros)

Nakladatelství Albatros je nestarší české nakladatelství, které se od vzniku v roce 1949 specializuje především na vydávání literatury pro děti a mládež, a do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy. V současné době je součástí nakladatelského domu Albatros Media a. s. Od počátku existence bylo v nakladatelství vydáno přes 10 tisíc titulů, přičemž v současnosti se počet ročně vydaných knih pohybuje okolo 110. V prvním roce od založení bylo v Albatrosu vydáno pouhých 18 knih. Nakladatelství vydává zejména kvalitní literaturu a to především pro děti a mládež (2-12 let).

Své výjimečné postavení na českém knižním trhu nemusí Albatros dlouze obhajovat. Nakladatelství v roce 2016 získalo prestižní pečeť Czech Superbrands award 2016, což je znakem jeho speciálního postavení a uznáním vynikajícího postavení značky na lokálním trhu. Mezi zavedené autory nakladatelství patří například Václav Čtvrtek, Josef Lada, Jan Werich, Zdeněk Miler, Helena Zmatlíková. Albatros také pro Českou republiku dlouhodobě a exkluzivně vydává knihy Astrid Lindgrenové a příběhy Harryho Pottera.

Nakladatelství každoročně oceňuje nejlepší autory, ilustrátory a překladatele, jejichž knihy v nakladatelství vyšly, za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež. Od roku 1964 je také nakladatelstvím provozován Klub mladých čtenářů, který si klade za cíl podpořit zájem o knihy u mladých čtenářů. Do tohoto projektu je současně zapojeno bez mála 4 tisíce základních škol.

Jak Krtek ke kalhotkám přišel – Eduard Petiška, Zdeněk Miler

Kouzelná pohádka, které se dostalo i zfilmování, tvorba jednoho z nejznámějších autorů, jehož díla vychází v nakladatelství Albatros – Zdeňka Milera. Pohádka je vhodná pro děti všech věkových kategorií, objevuje se v ní spousta zvířátek, která pomáhají Krtečkovi ušít své vlastní modré kalhoty.

 

Kluci darebáci a pes – Astrid Lindgren

Příběh jedenáctiletého Rasmuse a jeho nejlepších kamarádů – Pontuse a jezevčíka Trhlíka. Jednoho dne se ovšem stanou svědky loupeže. Vydají se po stopách lupičů a vypátrají, kde mají svůj úkryt. Usvědčit je ovšem nebude vůbec jednoduché.